Aktori hollivudian zbulon rrënjët shqiptare, ja çfarë sjell në ‘atdhe’

0

Filmi “Parajsa e Zezë”, ka sjellë në Shqipëri aktorin dhe koordinatorin e njohur të Hollivudit, Randall Paul, i cili duket se rrënjët e hershme i ka në Shqipëri.
“A e di çfarë? Është për të qeshur. Gjyshi im ishte bullgar dhe vëllai i tij u martua me një shqiptare. Pra, unë kam një xhaxha shqiptar, Bertin. Kur jeton jashtë Shqipërisë as nuk e ke idenë se si është ajo. Kur vjen dhe e viziton ndryshon e tërë perspektiva. Ushqimi është fantastik. Njerëzit janë shume të bukur dhe të sjellshëm”, thotë Paul.
I joshur nga regjisori Sokol Martin Pepkolaj, me të cilin janë njohur gjatë xhirimeve në një prodhim italian, Paul vendosi të niste këto ditë në Tiranë xhirimet e trailerit.
“Ne kemi miq të përbashkët në industrinë e kinematografisë. Një ditë po flisnim rreth skenarit të këtij filmi. Mua më pëlqeu dhe kështu u bëmë bashkë në këtë ide. E rëndësishme në pikën ku jemi është të rishohim skenarin. Ne po xhirojmë trailerin në Shqipëri dhe pastaj në një paketë duhet të fusim produksionin e t’ua prezantojmë investitorëve që të na mbështesin. Profesionistët bëhen bashkë për të lënë më shumë përshtypje. Kjo është gjëja më e rëndësishme tani për tani”, shprehet Paul.
“Filmi bën fjalë për një histori të vërtetë, për terrorizmin që fshihet pas fesë, për një fenomen shumë të rrezikshëm, që dhe pse e gjithë bota ia ka frikën askush nuk e lufton”, thotë nga ana tjetër regjisori shqiptar Pepkolaj.

Share.

Leave A Reply